Home| Mein Profil | Registrieren| Logout       Nachrichten; ()   

Freitag, 19.04.2024, 11.43.57 RSS 

Du bist "Gäste"im Kurd-Forum 

[Neue Beiträge · Teilnehmer · Forumregeln · Suche · RSS ]
  • Seite 1 von 1
  • 1
Forum » Politik Diskussionen » Nachrichten Ausland » Kürt Dil Bayramı’nda öğretmen adayları sertifikalarını aldı
Kürt Dil Bayramı’nda öğretmen adayları sertifikalarını aldı
kurd-forumDatum: Samstag, 16.05.2009, 13.20.18 | Nachricht # 1
Admin
Gruppe: Administratoren
Nachrichten: 406
Status: Offline
KOPENHAG - Kürdistan Ulusal Kongresi (KNK) Dil ve Eğitim Komisyonu’nun desteğiyle Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da açılan “Kürtçe Dil Kursu”nda öğretmenlik eğitimi görenlere sertifikaları verildi.

Son yıllarda Kürtçe dil aktiviteleri Avrupa’nın bir çok ülkesinde giderek yaygınlaştı. Kürtçenin korunması, tanınması, gelişmesi ve eğitim dili haline gelmesi için KNK de ilk olarak 2006’da “ Kürtçe Dil Bayramı” ilan etti. 2007’den itibaren 14 Mayıs’ta kutlanan Dil Bayramı bu yıl alınan yeni bir kararla 3 gün boyunca kutlanıyor.

Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da açılan Kürtçe Dil Kursu da çalışmalarını Dil Bayramı’nda tamamladı. Ocak ayında başlayan kur, 15 hafta sürdü.

Danimarka’daki Kürtlerin kitle örgütü Fey-Kurd ve Kürt Öğrenciler ve Akademisyenler Derneği Fokus-A tarafından düzenlenen kursa, KNK Dil ve Eğitim Komisyonu da öğretmen ve eğitim materyali ile destek sundu.

Kursa 11 Kürt öğretmen, pedagog ve üniversite filoloji öğrencisi katıldı. Beş erkek ve 6 bayan öğretmen adayı kursu başarıyla bitirdi. Kürt Dil Bayramı’nın son günü olan 16 Mayıs’ta “Kürtçe Kurs” salonunda düzenlenen törenle sertifikalar, KNK Dil ve Eğitim Komisyonu Başkanı Rojan Hazim tarafından verildi.

Sertifika törenine kursistlerin yakınları, Fey-Kurd yöneticileri Ibrahim Surucî, Şoreş Bilikan ve Fokus-A başkanı Necati Harmankaya ve dernek üyeleri de katıldı.

Sertifika alan Kürt öğretmenler, yeni eğitim sezonuyla birlikte, Danimarka halk okullarında ve Kürt kurumlarında, Kürt çocukları ve gençlerine Kürtçe dil eğitimi verecekler.

KNK Dil ve Eğitim Komisyonu Başkanı Rojan Hazim, Kürtçe dil kurslarının Avrupa genelinde yaygınlaştırılacağını ve sistematik hale getirilerek kalıcılaştıralacağını belirtti. Hazim, Kürt kurumlarına çağrıda bulunarak bu kursların KNK ile işbirliği halinde hızlandırılmasını istedi.

Kurd-Forum Grundregeln

Forum » Politik Diskussionen » Nachrichten Ausland » Kürt Dil Bayramı’nda öğretmen adayları sertifikalarını aldı
  • Seite 1 von 1
  • 1
Suche:

Copyright MyCorp © 2024